Korytarz życia i jazda na suwak – Ośrodek Szkolenia ATUT Nowy Sącz
Z dniem 6 grudnia 2019 roku weszły w życie zmiany w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, wprowadzone ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (opublikowane w Dz. U. z dnia 14 listopada 2019 r. Poz. 2202).
Korytarz życia i jazda na suwak – zmiana w przepisach Prawo o ruchu drogowym.
1) w art. 9 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2–4 w brzmieniu:
„2. W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu:
1) na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;
2) na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.
- Kierującemu pojazdem innym niż uprzywilejowany zabrania się korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej w sposób, o którym mowa w ust. 2. Kierujący pojazdem może kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego.
- Przepisu ust. 3 nie stosuje się do pojazdów zarządców dróg lub pomocy drogowej biorących udział w akcji ratowniczej.”;
2) w art. 22:
- a) ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.”,
- b) po ust. 4 dodaje się ust. 4a i 4b w brzmieniu:
„4a. W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.
4b. W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy dwoma pasami ruchu z powodu przeszkód na tych pasach ruchu lub ich zanikania, jeżeli pomiędzy tymi pasami ruchu znajduje się jeden pas ruchu, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasów ruchu umożliwić zmianę pasa ruchu jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z prawej strony, a następnie jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z lewej strony.”.
Zasada tworzenia korytarza życia
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami obowiązek tworzenia korytarza życia istnieje w sytuacji zwiększonego natężenia ruchu drogowego utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego i ma na celu umożliwienie swobodnego przejazdu tego pojazdu. Dotyczy kierujących poruszających się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku.
Przywołane przepisy zabraniają pojazdom innym niż uprzywilejowane korzystanie z utworzonego korytarza życia, z wyjątkiem pojazdów zarządców dróg lub pomocy drogowej, biorących udział w akcji ratowniczej. Kierujący pojazdem może kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego.
Jazdy na suwak
Znowelizowane przepisy dotyczące jazdy na suwak określają sposób zachowania kierujących w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania. W takim przypadku kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu (mającym kontynuację) jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy. Celem przedstawionej regulacji jest przede wszystkim zapewnienie większej płynności na całej szerokości jezdni.
Kiedy stosować jazdę na suwak?
Zgodnie z brzmieniem znowelizowanych przepisów, a także opinią Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji dla stosowania nowej zasady (art. 22 ust. 4a i 4b ustawy — Prawo o ruchu drogowym) muszą zaistnieć jednocześnie dwa warunki:
po pierwsze, musi występować znaczne zmniejszenie prędkości, a więc zazwyczaj będzie to spowolnienie „zatorem drogowym”, w którym pojazdy stoją lub poruszają się z niewielką prędkością. Przyczyną zatoru drogowego może być zarówno duże natężenie ruchu, jak również kolizja, bądź awaria pojazdu, itp.,
Warto podkreślić, że zasada „jazdy na suwak” nie znajduje zastosowania w przypadku istotnego zmniejszenia prędkości pojazdów względem prędkości dopuszczalnej, gdy ta zmniejszona prędkość będzie nadal wyższa, niż w przypadku zatoru drogowego (np. przypadek spowolnienia ruchu z 90 km/h do 40 km/h). Co istotne, zasada „jazdy na suwak” nie będzie miała zastosowania również w przypadku dojeżdżania do końca pasa włączania (np. na autostradzie), jeżeli nie występuje zator drogowy.po drugie, miejsce wjazdu zostało wyraźnie określone jako miejsce (końcowy odcinek pasa ruchu) bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu. Chodzi o to, aby uniknąć próby zmiany pasa ruchu jednocześnie przez kilku kierowców w kilku miejscach, co nie sprzyja niewątpliwie płynności ruchu.
Ustawodawca nową regulacją – przy zachowaniu powyższych warunków – daje niejako „gwarancję”, że kierowca na pasie ruchu, który się kończy, nie musi szukać wcześniej możliwości zmiany pasa ruchu, ponieważ dojeżdżając do samego końca zostanie płynnie wpuszczony na sąsiedni pas. Stosowanie naprzemiennej zasady zapewni równomierne kontynuowanie jazdy kierowcom z dwóch lub trzech pasów ruchu. Należy pamiętać, że kierujący zmieniający pas ruchu w takiej sytuacji nie został zwolniony z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności (art. 22 ust. 1 ustawy), dlatego też uwzględniając różne okoliczności, manewr zmiany pasa ruchu powinien być wykonany z zachowaniem warunków bezpieczeństwa.
Opracował: Kazimierz Chochorowski, ATUT – Centrum Szkolenia w Nowym Sączu.
Polecane artykuły
Małopolski Pociąg do Kariery – sezon 1
Dofinansowanie w projekcie „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon pierwszy” możesz wykorzystać na realizowane w naszym ośrodku wszystkie kursy prawa jazdy oraz na szkolenia zawodowe umożliwiające zmianę zawodu lub nabycie […]
Profil kierowcy zawodowego (PKZ)
Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym ustanawia od 6 kwietnia 2022 nowy obieg dokumentów oraz wprowadza dodatkowy dokument – profil kierowcy zawodowego (pkz). Więcej o nowych zasadach pisaliśmy tutaj. Co to […]
Nowe zasady uzyskania uprawnień do zawodu kierowcy – 2022
Przełom 2021 i 2022 r przyniósł ogrom zmian w przepisach, które w dużej mierze dotyczą branży transportowej, obok nowego sposób pobierania opłat na autostrad tzw. E-TOLL, zmiany taryfikatora mandatów i […]
Wszystko co chciałbyś wiedzieć o odnowieniu prawo jazdy kat. C, C+E, D oraz uprawnień na przewóz rzeczy i osób
Obecnie druk prawa jazdy jest ważny terminowo, data jego ważności jest podana w punkcie 4b. Natomiast na odwrocie blankietu w tabeli podane są w pozycji 10 daty wydania uprawnień oraz […]