Wszystko co chciałbyś wiedzieć o odnowieniu prawo jazdy kat. C, C+E, D oraz uprawnień na przewóz rzeczy i osób
Obecnie druk prawa jazdy jest ważny terminowo, data jego ważności jest podana w punkcie 4b. Natomiast na odwrocie blankietu w tabeli podane są w pozycji 10 daty wydania uprawnień oraz w pozycji 11 ważności poszczególnych kategorii prawa jazdy. Kategoria B najczęściej jest ważna bezterminowo lub na 15 lat. Natomiast uprawnienia kategorii C, C1, CE, C1E, D, D1, DE, D1E są ważne nie dłużej niż 5 lat. Oznacza to, że co 5 lat należy odnawiać prawo jazdy w zakresie kat. C, D, CE. Ważność poszczególnych kategorii jest uzależniona od posiadanych badań psychologicznych i lekarskich oraz w przypadku kierowców zawodowych, od daty ważności świadectwa kwalifikacji zawodowej.
Prawo jazdy kat. C, C1, CE, C1E, D, D1, DE, D1E rozróżnia dwa warianty uprawnień kierowcy:
do celów prywatnych
dla kierowców zawodowych z kodem 95
Od kwietnia 2022 r - Nowe zasady uzyskania uprawnień do zawodu kierowcy
czytaj więcejPrawo jazdy kat. C, CE, D, DE do celów prywatnych
Ważność tego typu uprawnień jest uzależniona wyłącznie od terminu ważności badań psychologicznych i lekarskich potwierdzających brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem wydanych na podstawie ustawy o kierowaniu pojazdami. Zazwyczaj badania są ważne 5 lat.
W momencie, gdy w pozycji 11 przy kategorii C, C1, CE, C1E, D, D1, DE, D1E kończy się ważność uprawnień wystarczy odnowić badania lekarskie i psychologiczne, a następnie złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy.
Wymiana prawa jazdy następuje na podstawie złożenia dokumentów:
Zapisz się na badania do Przychodni Medycyny Pracy AtutMedican w Nowym Sączu przy ul. Borelowskiego 11 telefon do rejestracji 735-004-952
Może Cię zainteresować
Transport na potrzeby własne
Kierowcą pojazdu na potrzeby własne może być sam przedsiębiorca osobiście wykonujący przewóz lub zatrudnieni przez niego na podstawie umowy o pracę kierowcy. Kierowca pojazdu musi spełnić warunki określone w Art. 39 a Ustawy o transporcie drogowym, czyli mieć uprawnienia do kierowania pojazdem, oraz posiadać:
- brak przeciwwskazań psychologicznych i zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;
- uprawnienia kierowcy zawodowego, czyli kod 95, uzyskane na podstawie świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowcy.
Prawo jazdy dla kierowców zawodowych z kodem 95
Wykonując pracę kierowcy kat. C, C1, CE, C1E lub D, D1, DE, D1E, przy wyżej wymienionych kategoriach prawo jazdy w pozycji 12 wymagany jest kod 95 oraz data ważności świadectwa kwalifikacji zawodowej.
Kierowca zawodowy, sprawdzając ważność uprawnień poszczególnych kategorii, musi wziąć pod uwagę obydwie daty – zarówno z poz. 11 jak i poz. 12.
W pozycji 11 podana jest ważność badań psychologicznych i lekarskich, które potwierdzają brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy wydanych na podstawie ustawy o transporcie drogowym oraz kodeksu pracy.
W pozycji 12 znajduje się data ważności szkolenia okresowego na przewóz rzeczy lub osób, po którym otrzymuje się świadectwo kwalifikacji zawodowej kierowcy.
Ważność świadectwa kwalifikacji zawodowych jest zawsze na 5 lat. Natomiast badania dla kierowców do 60 roku życia odnawia się co 5 lat, a powyżej 60 lat co 30 miesięcy.
Odnawiając prawo jazdy na kierowcę zawodowego należy wykonać zarówno badania jak i szkolenie okresowe dla kierowców. Następnie złożyć wniosek o wymianę prawo jazdy.
Wymiana prawa jazdy następuje na podstawie złożenia kopii dokumentów (oryginały do wglądu):
świadectwo kwalifikacji zawodowej
zaświadczenie potwierdzające uzyskanie uprawnień do wykonywania transportu drogowego
orzeczenie psychologiczne
stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy
wydanych na podstawie ustawy o transporcie drogowym oraz kodeksu pracy
orzeczenie lekarskie
stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy
wydanych na podstawie ustawy o transporcie drogowym oraz kodeksu pracy
Co to jest świadectwo kwalifikacji zawodowej kierowcy?
Świadectwo kwalifikacji zawodowej kierowcy to zaświadczenie potwierdzające uzyskanie uprawnień do wykonywania transportu drogowego. Dokument ten otrzymuje się po ukończeniu szkolenia okresowego na przewóz rzeczy i osób, lub po ukończeniu kwalifikacji wstępnej (w przypadku nowych kierowców).
WAŻNE – Przed przystąpieniem do pracy kierowcy kat. C, C1, CE, C1E, D, D1, DE, D1E należy uzyskać kod 95 w prawie jazdy, który wydaje się na podstawie świadectwa kwalifikacji oraz aktualnych badań lekarskich i psychologicznych.
Ośrodek Szkolenia ATUT
zaprasza do odnowienia badań oraz kursu na przewóz rzeczy lub osób
Więcej o kursach
zarezerwuj termin telefonicznie lub zapisz się online
Stan prawny na dzień 7 czerwca 2021 r.
Polecane artykuły
Małopolski Pociąg do Kariery – sezon 1
Dofinansowanie w projekcie „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon pierwszy” możesz wykorzystać na realizowane w naszym ośrodku wszystkie kursy prawa jazdy oraz na szkolenia zawodowe umożliwiające zmianę zawodu lub nabycie […]
Profil kierowcy zawodowego (PKZ)
Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym ustanawia od 6 kwietnia 2022 nowy obieg dokumentów oraz wprowadza dodatkowy dokument – profil kierowcy zawodowego (pkz). Więcej o nowych zasadach pisaliśmy tutaj. Co to […]
Nowe zasady uzyskania uprawnień do zawodu kierowcy – 2022
Przełom 2021 i 2022 r przyniósł ogrom zmian w przepisach, które w dużej mierze dotyczą branży transportowej, obok nowego sposób pobierania opłat na autostrad tzw. E-TOLL, zmiany taryfikatora mandatów i […]
Jesli posiadam prawojazdy wazne do 2034 roku, a wg kategorii na odwrocie kat b do 2034 roku a np. D (autobusy) do stycznoia 2024 roku a dziś mamy luty 2024 to prawo jazdy musze wymienic? Nadmieniam ze nie wykonuje juz zawodu kierowcy zawodowego i nie zamierzam kierowac autobusami
Jeżeli nie korzysta Pan z kategorii D to nie ma potrzeby wymieniać, będzie Pan używał tylko kat B. Można odnowić dopiero gdy będzie potrzebne, należy wtedy wykonać badanie lekarskie i psychologiczne do prawa jazdy i w zależności czy Pan posiada Kwalifikację to odnowić szkoleniem okresowym i badaniami do zawodu kierowcy lub odbyć kurs Kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej. Zawsze wątpliwości można rozwiać i zadzwonić do swojego Wydziału Komunikacji.
Kto ma mi zapłacić za te 3tygodnie czekania na nowe prawo jazdy ?
Jeżeli odpowiednio wcześniej zaplanuje Pan termin szkolenia okresowego to nie ma przerwy w oczekiwaniu na nowe prawo jazdy. Jeździ Pan na starym prawie jazdy (pod warunkiem, że jest ważne) i oczekuje na nowe prawo jazdy.