Jak zostać kierowcą ciężarówki, czyli potocznie mówiąc tira

Szukasz nowej drogi rozwoju zawodowej, bez wieloletniego przygotowania? A może chciałbyś znaleźć pracę, który przyniesie satysfakcjonujące zarobki? 
Jeśli lubisz jeździć samochodem, nie przeraża Cię ciągły ruch i zmiana otoczenia, lubisz poznawać nowe miejsca, możesz spróbować swoich sił jako kierowca ciężarówki. Często potocznie zwanym kierowcą tira lub z angielskiego trucker. W internecie można znaleźć mnóstwo ofert pracy dla kierowców zawodowych kat. C lub kat. CE, nie tylko u krajowych pracodawców. W całej Europie poszukiwani są kierowcy tirów, co daje szansę na wysokie zarobki. Zatem sprawdź jak zostać kierowcą ciężarówki i z jakimi kosztami musisz się liczyć.

Pierwszym krokiem jest odbycie kursu prawa jazdy na samochód ciężarowy, czyli kategoria C. Ale aby zostać kierowcą zawodowym, samo prawo jazdy nie wystarczy, należy również otrzymać świadectwo kwalifikacji zawodowej kierowcy.

Prawo jazdy kat C – wymagania

wiek

minimum 3 miesiące przed 21 urodzinami lub

18 lat po ukończeniu kwalifikacji wstępnej

uprawnienia na samochód osobowy - kategori B

nie trzeba dysponować drukiem prawa jazdy, wystarczy zdać egzamin państwowy

badanie psychologiczne i lekarskie

potwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do odbycia kursu prawa jazdy

Wskazówka!

Aby pracować w zawodzie kierowcy wymagane jest również otrzymanie orzeczenia psychologicznego i lekarskiego potwierdzających posiadanie braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy kierowcy. 

W Przychodni Medycyny Pracy AtutMedican badania wykonywane jednego dnia w komplecie wychodzą dużo taniej.

ciężarówka na placu OSK ATUT

Kurs prawo jazdy na samochód ciężarowy – Plac manewrowy Ośrodka Szkolenia „ATUT” w Nowym Sączu

Prawo jazdy zawodowe – nowe przepisy, czyli jak wygląda kurs na prawo jazdy kat C

Obecne prawo dopuszcza trzy wariantów realizacji kursu, uczestnik może wybierać pomiędzy tradycyjnymi wykładami na sali wykładowej ośrodka szkolenia, kursem eksternistycznym – gdzie kursant na własną rękę przygotowuje się do egzaminu teoretycznego. 

W tzw. „super OSK”, które spełniły dodatkowe wymagania określane w przepisami prawa, można wykonać kurs online w formie kursu e-learningowego. Wykłady prowadzone są na specjalnie przygotowanej platformie, gdzie kursant sam dostosowuje tempo nauki do własnych potrzeb i możliwości. 

Program kursu prawa jazdy przewiduje 20 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zajęć praktycznych. 

W Ośrodku Szkolenia ATUT w Nowym Sączu, dzięki spełnieniu przez ośrodek dodatkowych warunków, szkolenie można odbyć korzystając ze wszystkich trzech wariantach. Więcej o kursie kat. C i dostępnych wariantach możesz przeczytać tu.

Świadectwo kwalifikacji zawodowych kierowcy, czyli dawny kurs na przewóz rzeczy

Kolejnym ważnym etapem jest otrzymanie świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowcy. 

Nie ma znaczenia czy kierowca chciałby pracować w firmie transportowej, czy w firmie wykonującej przewóz na potrzeby własne, obecne prawo wymaga posiadanie prawo jazdy z kodem kierowcy zawodowego tzw. kod 95. Kod ten potwierdza odbycie szkolenia nazywanego przez kierowców kursem na przewóz rzeczy, czyli świadectwem kwalifikacji zawodowej

Świadectwo kwalifikacji zawodowej to dokument potwierdzający odbycie kursu kwalifikacyjnego, w tym wypadku kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej – jeśli masz ukończone 21 lat. 

Do kursu kwalifikacyjnego również wymagane jest otrzymanie orzeczenia psychologicznego i lekarskiego potwierdzającego posiadanie braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy w charakterze kierowcy.

szkolenie kierowcy zawodowego na symulatorze jazdy

Szkolenie na symulatorze jazdy

Wskazówka!

Nie tracić czasu kwalifikację wstępną przyspieszoną można robić równocześnie z kursem prawa jazdy. A jeśli chcesz rozpocząć karierę kierowcy tira mając 18 lat w pierwszej kolejności musisz wykonać kwalifikację wstępną, aby móc zapisać się na prawo jazdy kat. C.

Jakie egzaminy na kierowcę zawodowego?

Zarówno kurs prawa jazdy jak i kurs kwalifikacyjny zakończony jest egzaminem państwowym. 

Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Odbywa się w wybranym przez uczestnika Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. 

Egzamin po kursie kwalifikacyjnym odbywa się w formie testu, w ośrodku organizującym kurs, przed komisją powołaną przez Wojewodę.

Po uzyskaniu pozytywnych wyników egzaminów już można złożyć wniosek o wydanie prawo jazdy i rozpocząć pracę kierowcy zawodowego.

Prawo jazdy kat CE

Zdecydowanie więcej możliwości otrzymania dobrze płatnej pracy można otrzymać po uzyskaniu uprawnień na ciągnik siodłowy kategorii CE, potocznie nazywany kursem na tira.

Kurs prawa jazdy kat. CE składa się tylko z części praktycznej zarówno w trakcie szkolenia jak i egzaminu. Warunkiem zapisania się na kurs jest otrzymanie pozytywnego egzaminu na kat. C oraz posiadanie aktualnych badań psychologicznych i lekarskich w zakresie kat. CE. Program szkolenia przewiduje 25 godzin zajęć praktycznych.

Kurs równoległy na prawo jazdy kat. C oraz CE

Obecne prawo dopuszcza możliwość wykonania kursu prawa jazdy równoległego tzw. łączonego w zakresie kat. C, CE. Warunkiem zapisu na kurs łączony jest posiadanie aktualnych badań w zakresie obydwóch kategorii oraz rozpoczęcie kursu w tym samym terminie. Program kursu przewiduje 20 godzin zajęć teoretycznych oraz 20 godzin zajęć praktycznych na kat. C i 25 godzin praktyki na kat. CE. Dopuszczane są w tej formie dwa warianty szkolenia: wykłady tradycyjne lub kurs online. Taka forma kursu ma swoje plusy i minusy, ale ostateczne klient decyduje który rodzaj kursu jest dla niego odpowiedni.

Ile kosztuje zdobycie uprawnień kierowcy ciężarówki?

Czas obalić mit, że uprawnienia kierowcy zawodowego kosztuje ponad 10 tysięcy złotych. Poniżej podajemy wszystkie koszty z jakimi musi się liczyć osoba zainteresowana pracą kierowcy ciężarówki. Obecnie istnieje wiele projektów które pozwalają wykonać uprawnienia kierowcy zawodowych za darmo lub z możliwością dofinansowania ze środków unijnych. Na przykład w Małopolsce dużym zainteresowaniem cieszy się projekt “kierunek kariera” oraz “kierunek kariera zawodowa”, który dofinansowuje 80 % kosztów szkoleń. Jak zdobyć dofinansowanie do kursów i szkoleń możesz przeczytać na naszym blogu – Dofinansowanie do kursów.

 

Dla osoby która ma ukończone 21 lat:

Dla osoby która ma ukończone 18 lat:

samochody nauki jazdy na placu manewrowym ATUT Nowy Sącz

Plac manewrowy Ośrodka Szkolenia „ATUT” w Nowym Sączu

Jeśli chcesz poszerzyć uprawnienia o kategorie CE trzeba doliczyć do powyższej sumy 2800 zł za szkolenie oraz 245 zł za egzamin państwowy.

W przypadku wyboru kursu równoległego na prawo jazdy kat. C, CE zamiast w/w cen kursów kat. C oraz CE zapłacisz 5000 zł.

Wskazówka
Korzystając z kilku kursów w Ośrodku Szkolenia ATUT w Nowym Sączu zyskujesz zniżki na poszczególne usługi.

Możesz wysłać nam zapytanie o cenę usługi pakietowej

Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą

Dodatkowe kursy dla kierowców zawodowych

Warto również zastanowić się nad poszerzeniem uprawnienia o kurs do przewozu materiałów niebezpiecznych tzw. ADR, operatora wózka widłowego czy operatora żurawia przewoźnego tzw. HDS.

Wszystko zależy od tego gdzie kierowca zamierza pracować, jeśli w firmie transportowej pracodawcy często szukają kierowców posiadających również uprawnienia do przewozu towarów niebezpiecznych, ponieważ nie wiadomo jaki ładunek będzie przewożony. Uprawnienia operatora wózka widłowego może przydać się w sytuacji gdy kierowca dojedzie na miejsce rozładunku, a na magazynie nie będzie dostępny w danej chwili operator wózka. Nie musisz wówczas czekać na operatora sam możesz rozładować towar.

Jeśli zamierzasz szukać pracy w firmach wykonujących przewóz na potrzeby własne, w firmach budowlanych lub składach budowlanych, przydatne może okazać się szkolenie na operatora żurawia przewoźnego HDS.

Karta kierowcy

Obecnie większość samochodów ciężarowych jest wyposażonych w tachograf cyfrowy, dlatego ważnym dodatkiem dla kierowcy zawodowego stało się posiadanie karty kierowcy. Dokument ten jest wymagany nie tylko w Polsce i służy do rejestracji czasu i przebiegu jazdy kierowcy wykonującego przewóz drogowy. Aby uzyskać kartę, należy przesłać wniosek właściwemu organowi państwa członkowskiego, w którym kierowca posiada miejsce zamieszkania. W Polsce dokument wydaje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Wniosek można złożyć w formie papierowej za pośrednictwem przesyłki pocztowej lub elektronicznie za pomocą platformy internetowej. Karta kierowcy wydawana jest na pięć lat, ale nie dłużej niż ważność prawa jazdy kierowcy ubiegającego się o jej wydanie. 

Może zainteresować Cię Nowy wzór wniosku o wydanie karty kierowcy – 2020

Odnowienie świadectwa kwalifikacji zawodowej

Świadectwo kwalifikacji zawodowych kierowcy jest ważna przez 5 lat, dlatego wybierając zawód kierowcy musisz liczyć się z koniecznością odnawiania uprawnień co pięć lat. Na szczęście kurs kwalifikacji wstępnej lub przyspieszonej dotyczy tylko młodych kierowców, którzy po raz pierwszy stykają się z zawodem. Odnawiając uprawnienia musisz wykonać szkolenie okresowe na przewóz rzeczy, który trwa pięć dni. Program kursu obejmuje 35 godzin zajęć teoretycznych.

Badania psychologiczne i lekarskie do pracy w charakterze kierowcy również trzeba aktualizować, maksymalny termin ważności badań to 5 lat, a po 60 roku życia badania muszą być odnawiane co 30 miesięcy. 

W ośrodku szkolenia ATUT możesz odbyć wszystkie wyżej wymienione szkolenia. Nie musisz marnować czasu na poszukiwanie szkoleń w różnych firmach, oferujemy wszystkie kursy i badania w jednym miejscu. Korzystając z kilku kursów w Ośrodku Szkolenia ATUT zyskujesz również zniżki na poszczególne usługi.

Nie wiesz jaki kurs musisz wykonać aby uzyskać świadectwa kwalifikacji zawodowej?
Skorzystaj z naszej ankiety, która podpowie który kurs jest dla Ciebie

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o odnowieniu prawo jazdy kat. C, C+E, D oraz uprawnień na przewóz rzeczy i osób

Czytaj więcej

Podsumowując, aby zostać kierowcą ciężarówki musisz posiadać:

  1. Prawo jazdy co najmniej kat. B i C lub kat. B, C i CE

  2. Aktualne badania psychologiczne i lekarskie do kursu prawa jazdy oraz do pracy w charakterze kierowcy

  3. Kod 95 w prawo jazdy, wbity na podstawie otrzymanego świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowcy potwierdzające ukończenia kursu kwalifikacji wstępnej lub wstępnej przyspieszonej.

Chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów o zawodzie kierowcy? Zadzwoń: 📞 +48 18-442-65-65

Stan prawny na dzień 31 maja 2021 r.

Polecane artykuły

5/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ustawienia Cookies
Używamy plików cookies, aby ulepszyć wrażenia i funkcjonalność naszej witryny. Możesz zablokować lub usunąć cookies z poziomu ustawień swojej przeglądarki. Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź Polityka prywatności
Youtube
Zgoda na wyświetlanie treści: Youtube
Vimeo
Zgoda na wyświetlanie treści: Vimeo
Google Maps
Zgoda na wyświetlanie treści: Google